شش سال پیش بود که استیو جابز در یک سخنرانی گفت که کامپبوتر ها شبیه به کامیون هستند.او در حال مقایسه های تبلت ها و کامپیوتر ها بود که درست مثل مقایسه کامیون و خودرو سواری می موند.او معتقد بود که کامپیوتر ها برای انجام کار های سنگین و گوشی ها برای کار های روزمرگی مناسب می باشد. البته که این اتفاق به نحوه دیگری افتاد طوری که گجتی دیگر در فرآیند مورد انتظار استیو جابز وارد شده است. آیا گوشی ها جایگزین کامپیوتر ها می شونند؟! یا خیر؟

به نظر شما چند درصد کامپیوتر ها جایگزین موبایل ها خواهند شد؟

البته که این جایگزینی بین موبایل و کامپیوتر برای بعضی از کاربران رخ داده است.افرادی که به دنبال بازی و گشت و وبگردی هستند اکنون خیلی راحت این کار ها را با گوشی های هوشمند خود انجام می دهند طوری گرد و خاک کامپیوتر ها رو گرفته است! اما دسته ایی افراد دیگری هستند که این جایگزینی برایشان اتفاق نمی افتد.البته که کیفیت بازی ها و وب گردی و نرم افزار های گوشی های هوشمند جای کامپیوتر ها رو نخواهد گرفت و سخت افزاری که کامپیوتر ها دارند هیچ وقت با موبایل ها گوشی های هوشمند قابل مقایسه نیستند.با این وجود با پشتیبانی هایی که از گوشی های هوشمند می شود و روز به روز شاهد پیشرفت شرکت های سازنده همچون سامسونگ و هواوی و …. هستیم باید دید که آیا گوشی ها روزی به این حدی می رسنند که رقیب جدی کامپیوتر ها شونند اما باید گفت که خرید گوشی ها ارزان تر از کامپیوتر ها می باشند و قابلیت جا به جایی دارند و فضای کمتری را اشغال می کنند و برای عکاسی هم مورد استفاده قرار می گیرنند و همچنین کامپیوتر ها امکاناتی دارنند که  گوشی های هوشمند ندارند مثل رایت کردن دی وی دی و نوار ها اجرای برنامه ها و بازی های سنگین و ……. اما خب باید دید که در آینده گوشی های هوشمند به این کارایی خواهند رسید که کار کامپیوتر ها رو به طور کامل انجام دهند. و دیگر نیازی به استفاده کردن از لپ تاب و کامپیوترها نباشند

و در آخر یک نظرسنجی از کاربران یک سوال ساده از افراد مختلف پرسیده شد که آیا خارج از بحث کاری بالاخره، جایگزینی کامپیوتر با موبایل ها اتفاق خواهد افتاد؟ یا خیر؟ جواب‌ها، اطلاعات مختلف و زیادی را در اختیار ما قرار داده و به این نکته اشاره می‌کند که هنوز عده زیادی کامیون‌سواری به ماشین سواری را ترجیح می‌دهند.

چواب مردم در مورد این سوال؟ آیا گوشی ها جایگزین کامپیوتر ها می شونند؟

“اگر در حال کار کردن نباشم، حتما این اتفاق خواهد افتاد. روزهای زیادی پیش آمده که من به هیچ عنوان لپ تاپ خود را روشن نکرده و سراغی از آن نگرفته‌ام. ده سال قبل حتی برای چک‌کردن ایمیل خود و یا مرور صفحات وب نیازمند روشن کردن یک سیستم رومیزی خانگی بودیم، اما اکنون هیچ نیازی به این کار وجود ندارد. در واقع اگر نیازمند تایپ یه مقاله بلند به وسیله کیبورد و یا قدرت پردازشی بالا به منظور ویرایش یک ویدیو نباشم، استفاده از یک گوشی مدرن برای انجام هر کاری بسیار سریع‌تر و راحت‌تر خواهد بود. گوشی‌های موبایل تبدیل به نقطه اصلی اتصال ما به یکدیگر و برقراری ارتباط با دیگر افراد شده است و دغدغه اصلی امروز ما نیز ارتباطات است. همچنین رفته رفته تفاوت میان موبایل و کامپیوتر در حال کاهش است”

 

“گوشی‌های موبایل امروز از هر زمانی بزرگ‌تر بوده و تبدیل به دستگاه‌های قدرتمندی شده‌اند. با این وجود هنوز اندازه ۵.۵ اینچ، که در کمتر گوشی پیدا می‌شود، باز هم برای من برای انجام بسیاری از کارها ناخوشایند است. من می‌توانم برای یک یا دو روز تمامی فعالیت‌های خود را (غیر از مسائل کاری) با گوشی هوشمندم انجام بدهم، اما زمانی که به منزل برمی‌گردم، مستقیما سراغ لپ تاپ خود را می‌گیرم. با این کار نه تنها به یک صفحه نمایش بزرگ برای انجام کارهای مختلف از طریق چند پنجره دست پیدا می‌کنم، بلکه می‌توانم اپلیکیشن تقویم را در کنار مرورگر کروم باز کرده و در همین حال نیز چندین تب برای انجام کارهای مختلف به طور همزمان باز کنم.داشتن یک موبایل قوی به این معنی است که دیگر نیازمند تکیه به لپ تاپ برای انجام بسیاری از کارها همانند گذشته نیستم، اما با این وجود هر زمانی که قادر باشم لپ تاپ خود را در یک کوله‌پشتی با خود حمل خواهم کرد”